Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/westerlypeaks.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/westerlypeaks.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/westerlypeaks.com/includes/menu.inc).

Wyprawa w góry na jesień

Jesień to pora, która doskonale nadaje się na różnego rodzaju wędrówki. Nie ma już takich upałów jak w lecie, a zarazem stale panuje stosunkowo wysoka temperatura. Oprócz tego widoki jesienne są szczególnie malownicze, z uwagi na wielobarwne spadające liście. W czasie jesieni także światło słońca ma charakterystyczny ciepły kolor. Dzięki temu także fotografie zrobione jesienią mogą być bardzo udane.
Author: Dan Lundberg
Jesienne wycieczki w góry mogą więc sprawić ogromną przyjemność, a warunki pogodowe zazwyczaj umożliwiają przebywanie bardzo długich dystansów. Jak każda wycieczka, także jesienna wyprawa w góry wymaga właściwego przygotowania i wyposażenia. Im dłuższy jej czas z kolei, tym dokładniej trzeba się przygotować. Poza tym na każdą wyprawę lepiej jest wyjść w góry w towarzystwie niż w pojedynkę, co jest pomysłem o wiele bezpieczniejszym.

Ubrania

Przede wszystkim zawartość plecaka trzeba dostosować do planowanego czasu wycieczki. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową trzeba wziąć ze sobą większą ilość odzieży. Bardzo ważny jest odpowiedni plecaczek na wyprawy turystyczne, wymiarami również dostosowany do wycieczki. W okresie jesiennym najlepiej jest urządzać wycieczki od połowy września do połowy października. W tym czasie bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wtedy również trzeba pamiętać o kilku czynnikach.
Przede wszystkim w tym czasie zmrok zapada już dosyć wcześnie, a wówczas często następuje znaczny spadek temperatury. Nie można dać się zaskoczyć nocy, należy mieć ustalony plan noclegu.

Oprócz tego na jesieni występują niekiedy nagłe załamania pogody, toteż Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki przeciwdeszczowej. W góry lepiej jest więc wziąć za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli planowana jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, w przypadku gdy nie ma się doświadczenia. W większej grupie należy słuchać rad i poleceń osoby najbardziej wykwalifikowanej. Specjalistyczne pomoce do wspinaczki powinny być renomowanych firm i nabyte w profesjonalnym sklepie górskim. Respektowanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku pozwoli na uniknięcie ewentualnych zagrożeń.